ROZSTĘPY - problem każdej z nas

ROZSTĘPY - problem każdej z nas

17 Apr 2018

Rozstępy - co to właściwie jest?

Każda z nas wie jak wyglądają rozstępy. Ten skórny defekt jest częstą przyczyną wizyty w gabinecie medycyny estetycznej, mimo że z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej rozstępy nie są chorobą. Więc co to właściwie jest?

Rozstępy to wrzecionowate pasma rozciągniętej skóry występujące głównie na brzuchu, klatce piersiowej, udach i pośladkach. Zazwyczaj są one ułożone równolegle i oddzielone od siebie wydłużonymi paskami zdrowej skóry. Rzadko występują pojedynczo, przeważnie tworząc skupiska. Mają jeden lub więcej cm długości i od milimetra do 2 cm szerokości. Ich powierzchnia jest płaska, czasem lekko zagłębiona i często nieregularna. Nie ma na nich włosów ani gruczołów potowych. Ich kolor jest na poczatku czerwony lub różowy, czasem fioletowy. Z upływem czasu stają się perłowe lub białe.Na brzuch są zwykle półkoliste, układają sie promieniście wokół pępka. Na piersiach często biegną w półokręgu od brodawki sutkowej, na kolanach układają się poprzecznie, a na udach ukośnie. 

CIEKAWOSTKA

Rozstępy mogą występować niemalże na każdej części ciała. Wyjątek stanowią jedynie twarz, stopy, ręce oraz moszna. 

U kogo i dlaczego występują rozstępy?

Niestety, rozstępy występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Rozstępy mogą pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak podczas ciąży lub w okresie szybkiego wzrostu. Są efektem nadmiernego rozciągania się skóry lub jej osłabienia, a także zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych tworzących strukturę skóry.

Główne przyczyny powstawania rozstępów to:

 • czynniki hormonalne - zwiększona ilość estrogenu we krwi (podczas ciąży oraz przy antykoncepcji hormonalnej),
 • znaczny przyrost masy ciała w krótkim czasie,
 • czynniki genetyczne i zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej - rozstępy częściej występują u kobiet, których matki również je posiadały,
 • długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykoidy - głównie leków stosowanych w leczeniu chorób alergicznych, endokrynologicznych oraz autoimmunologicznych
 •  Zwiększona ilość kortyzolu we krwi - upośledza funkcje fibroblastów, które produkują gorszej jakości włókna kolagenu i elastyny
 • Zła dieta - niedobory cynku.
 • Nadmierne ćwiczenia , np. siłownia

Rozstępy powstają w dwóch etapach. Wyróżniamy:

 • fazę zapalną, początkową - zwykle są wtedy czerwone lub czerwono-niebieski, ułożone równolegle. Trwa ona około 6 miesięcy.Dochodzi do zniekształcenia włókien kolagenowych i obrzęku skóry właściwej.  
 • fazę zanikową - rozstępy stają się mniejsze, koloru białego, wklęsłe. Zanika warstwa naskórkowa, zmienia się skład biochemiczny skóry właściwej.

Jak zapobiegać ich powstawaniu?

Aby obniżyć ryzyko wystąpienia rozstępów należy :

 • Stosować odpowiednią dietę - kluczową rolę pełnią pełnowartościowe białka, witaminy A, B5, E, PP,mikro i makroelementów - krzem oraz cynk,
 • Utrzymywać wagę na stałym poziomie
 • unikać ćwiczeń fizycznych, w których dochodzi do nadmiernego wzrostu masy mięśniowej. Jezeli nie jest to możliwe należy łączyć wysiłek fizyczny z masażami, które poprawiają mikrokrążenie naczyniowo-limfatyczne i elastyczność skóry. Dodatkowo masaż nadaje prawidłowy kierunek włóknom kolagenowym dzięki czemu skóra staje się bardziej podatna na rozciąganie.
 • Stosowac kosmetyki pielegnacyjne -nawilżać i natłuszczać skórę. Poleca się szczególnie stosowanie olejków, żeli czy kremów na bazie roślinnej.Ponadto preparaty te powinny zawierać elastynę, biostymiliny (biostymolinę), kolagen oraz witaminy. Za
 • Bardzo istotna jest profilaktyka rozstępów u kobiet w ciąży. Najbardziej wskazany jest masaż i stosowanie dermokosmetyków ( należy zwrócić uwagę na skład preparatu, ponieważ niektóre składniki dozwolone są od 4 miesiąca ciąży). Francuscy naukowcy udowodnili skuteczność stosowania preparatów zawierających 10% kwas mlekowy i peptydy sojowe na zahamowanie powstawania rozstępów u kobiet w ciąży.

Leczenie rozstępów

Rozstępy najlepiej leczyć w pierwszej fazie ich powstawania, wówczas możliwa jest odbudowa prawidłowych struktur kolagenu i elastyny. W tej fazie można jeszcze zapobiec ich powstaniu i ograniczać ich poszerzanie się. Jednak gdy już się utworzą, można jedynie zmniejszyć ich widoczność. Całkowite usunięcie jest możliwe jedynie drogą operacyjną.

Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, przy pomocy których rozstępy są redukowane, do metod tych należą :

 • Laser frakcyjny CO2 lub Er:YAG. Najlepsze rezultaty w usuwaniu rozstępów zapewniają lasery Er:YAG FOTONA wykorzystujące fale o długości 2940 nm. Zabiegi te charakteryzują się głębokim efektem termalnym. W przeciwieństwie do tradycyjnych, zabiegów frakcyjnych, terapie laserowe Fotona nie pozostawiają w leczonej skórze martwych i gorących pozostałości. Tysiące rozgrzanych mikroelementów, charakterystycznych dla zabiegów klasycznych, mogą prowadzić do niepotrzebnego bólu i dyskomfortu. Podczas naszych zabiegów Fotoną, stosowana w moim gabinecie, gorące pozostałości martwej tkanki, będące główną przyczyną bólu, są natychmiastowo usuwane dzięki zastosowaniu specjalnego trybu lasera Er:YAG FOTONA SPECTRO SP. Dzięki temu skóra właściwa zostaje pobudzona do regeneracji, a czas rekonwalescencji skraca się do minimum. Oczyszczone mikrokanaliki charakteryzują się podobnym obszarem oddziaływania, co kanaliki po tradycyjnych, nieablacyjnych zabiegach frakcyjnych. Znaczącą różnicą jest natomiast brak obrzęku oraz bólu. Po zabiegach przeprowadzonych przy użyciu głowicy Er:YAG mikrokanaliki znacznie szybciej się leczą i ulegają zamknięciu.Efektywność metod laserowych jest bardzo wysoka. Gojenie trwa zwykle od trzech do siedmiu dni. Zabieg, w zależności od indywidualnych predyspozycji powinien być powtórzony minimum od 3 do 4 razy. Laser frakcyjny CO2 ma działa pobudzająco na skórę pobudzając ja do produkcji kolagenu i regeneracji. W wyniku działania promieni lasera, skóra znajdująca się w głębszych warstwach zostaje podgrzana i odparowana (tzw. ablacja), co przyczynia się do uruchomienia procesów naprawczych.
 • Biodermogeneza to absolutna nowość na naszym rynku. W Polsce znajduje się tylko kilka urządzeń działających w tej technologii. Biodermogenesi® to jedyna metoda, która okazała się skuteczna w regeneracji rozstępów każdego typu, co znalazło potwierdzenie w dziesiątkach przeprowadzonych biopsji. Ukazują one perfekcyjną reorganizację błony podstawnej oraz produkcję nowych melanocytów (odpowiadają za opalanie), redukcję grubości warstwy rogowej (dzięki czemu skóra wraca do normalnego oddychania), a także syntezę nowego kolagenu niewłóknistego, co sprawia, że skóra z rozstępami staje się grubsza i bardziej elastyczna.Poprawa uzyskana dzięki leczeniu rozstępów metodą Biodermogenesi® utrzymywała się po ponad pięciu latach od zakończenia leczenia, co zostało udokumentowane przez profesora P.A. Bacciego we współpracy z profesorem A. Artigianim. Zbadanie kilkudziesięciu pacjentów po ponad pięciu latach od cyklu zabiegów metodą Biodermogenesi® potwierdziło, że osiągnięta regeneracja jest stabilna, a w niektórych przypadkach stan skóry dodatkowo się poprawił ( źródło revisage.pl)
 • Peelingi chemiczne.W redukcji rozstępów przy wykorzystaniu peelingów chemicznych wykorzystuje się kwas glikolowy lub TCA ze względu na właściwości głęboko oczyszczające oraz regenerujące. W naszej klinice łączymy mironakłuwanie frakcyjne Dermapenem z zabiegiem kwasem TCA. Jest to tzw. Pixelpeel. Dzięki temu zabiegowi możliwa jest redukcja widoczności rozstępów nawet do 70%. Kwas glikolowy w znacznym stopniu wpływa na lepsze krążenie, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie produkcji kolagenu, a to z kolei wpływa na lepsze napięcie skóry.
 • Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest we wczesnej fazie powstawania rozstępów. Osocze ma bardzo silne właściwości regeneracyjne, co powoduje że po podaniu osocza rozstępy wypłacają się a ich barwa przypomina kolor skóry prawidłowej.
 • Karboksyterapia polega na podaniu pod- lub śródskórnie odpowiedniej porcji dwutlenku węgla. Zabieg przeprowadza się przy pomocy cienkiej igły, więc jest praktycznie bezbolesny. Wstrzyknięcie dawki CO2 w tkankę powoduje miejscową neoangiogeneze, czyli wytworzenie nowych naczyń krwionośnych. Następstwie w leczonym obszarze do skory dociera wiecej krwi, tlenu, a także składników odżywczych. Na skutek działań obronnych organizmu pojawia się stan zapalny, którego efektem jest wzmożona produkcja włókien kolagenowych (tych samych, których zerwanie jest powodem powstawania rozstępów). Obszar skory poddawany zabiegowi karboksyterapii regeneruje sìę kilka miesiecy.Co najistotniejsze, karboksyterapia jest metodą walki zarówno ze świeżymi rozstępami, jak i tymi w fazie zanikowej. Badania kliniczne udowadniają ponad 90% skuteczność w poprawie koloru i struktury rozstępów.


Newsletter

Będziemy Cię informować o nowościach promocjach i ofertach specjalnych